Podpis elektroniczny – pełna moc prawna w cyfrowym świecie

W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie coraz więcej spraw załatwiamy online, podpis elektroniczny staje się nieodzownym narzędziem zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Co warto o nim wiedzieć? Jakie są jego rodzaje i jak szybko można go wyrobić? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Podpis elektroniczny to cyfrowa wersja własnoręcznego podpisu, posiadająca tę samą moc prawną. Przy pomocy specjalistycznych narzędzi technicznych umożliwia podpisywanie i nadawanie mocy prawnej wszelkiego rodzaju dokumentom w wersji elektronicznej. Jest jedyny w swoim rodzaju, przypisany do konkretnej osoby i nierozerwalnie związany z podpisywaną treścią. Autentyczność podpisu elektronicznego oraz identyfikację podpisującego zapewnia certyfikat. Dzięki niemu możemy ustalić:

  • Kto jest nadawcą – mamy pewność, że dokument pochodzi od właściwej osoby (niezaprzeczalność pochodzenia)
  • Czy treść dokumentu jest oryginalna – gwarancja, że treść nie została zmieniona w trakcie przesyłania, przechowywania lub manipulacji.

Podpis elektroniczny znacząco usprawnia komunikację z administracją publiczną oraz zarządzanie dokumentacją biznesową. Umożliwia szybkie podpisywanie deklaracji ZUS, Jednolitego Pliku Kontrolnego, sprawozdań finansowych na platformie e-KRS oraz Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia. W świecie biznesu przyspiesza zawieranie umów B2B i B2C, ułatwia rekrutację, a także porządkuje procesy związane z prowadzeniem dokumentacji firmowej. Dzięki niemu można bezpiecznie i szybko podpisywać dokumenty (m.in. faktury elektroniczne, pisma procesowe w postępowaniach sądowych, e-deklaracje podatkowe). Podpis elektroniczny sprawdzi się również wśród osób prywatnych załatwiających formalności urzędowe online.

Rodzaje podpisów elektronicznych

  • E-podpis zdalny
    Zdalny podpis elektroniczny SimplySign to wygodne rozwiązanie, które wymaga fizycznych urządzeń, takich jak czytnik czy karta – wystarczy smartfon, tablet lub komputer z dostępem do internetu. Dzięki temu podpis złożysz z dowolnego miejsca na świecie.
  • E-podpis kartowy
    Podpis kartowy to tradycyjna forma, wymagająca zestawu z czytnikiem (np. w wielkości pendrive) i kartą kryptograficzną. Jest idealny dla osób preferujących fizyczne urządzenie oraz podpisujących dokumenty głównie w jednym miejscu, np. w biurze.

Jak szybko da się wyrobić podpis elektroniczny?

Jako partner Certum, oferujemy możliwość szybkiego uzyskania podpisu elektronicznego w trzech trybach:

  • Standardowy (7 dni)
  • Przyspieszony (24 godziny)
  • Ekspresowy (30 minut)

Podpis elektroniczny możesz wyrobić na miejscu w naszej siedzibie w Częstochowie lub zamówić usługę z dojazdem. Zadzwoń i umów się na spotkanie i dołącz do grona naszych zadowolonych klientów: tel. 34 365 51 32.