IV Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorcy
W dniach 12-13 czerwca uczestniczyłem w 16 Europejskim Forum Gospodarczym w Łodzi. To wielkie spotkanie ludzi biznesu, nauki, władz centralnych i lokalnych z całej Polski odbyło się w Hotelu Andels.
Współorganizatorem wydarzenia był Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Pan Minister Adam Abramowicz. Ponieważ był to również IV Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorcy, połączony został z uroczystą Galą Przedsiębiorcy.
Oczywiście dla mnie najciekawsze były panele tematyczne dotyczące gospodarki. Wybór tematów był ogromny, było ich ponad 60. O całym wydarzeniu, o prelegentach, tematach można przeczytać w prasie i na wielu portalach np. : https://forum.lodzkie.pl/aktualnosci/
Pominę więc część oficjalną (liczne odznaczenia), opis tematów, nieoficjalną (świetną wieczorną zabawę) i przekażę kilka własnych spostrzeżeń.
Osobistą przyjemnością była dla mnie krótka prywatna rozmowa z redaktorem Łukaszem Warzechą. Tych z Państwa, którzy dorobku i aktywności Redaktora jeszcze nie znają zachęcam do obejrzenia, poczytania jego publicystyki. Spora część dotyczy gospodarki, wolności (np. ostatni cykl Konstytucja Wolności) itp. czyli fundamentalnych tematów dla zrozumienia i zauważenia tego co ważne, nie tylko w wymiarze czysto biznesowym.
Z tematów związanych z branżą IT bardzo ciekawy panel dotyczył gorącego teamu: ChatGPT. Czy to szansa czy zagrożenie (w tym dla cywilizacji)? Zdania były, jak to w dyskusji, podzielone.
Przez wiele paneli przewijał się temat systematycznie rosnących obciążeń jakie są narzucane na sektor małego, krajowego biznesu. Podkreślano, że generalnie problem nie leży np. w pojedynczej stawce podatku dochodowego (ta w Polsce jest relatywnie niska), ale w niezliczonej ILOŚCI wszelkich danin publicznych (zwanych dla zmylenia opłatami, cłami, składkami, akcyzami itp.) oraz (co równie uciążliwe) rosnącej sprawozdawczości na rzecz dziesiątków urzędów.
Świetnym zwieńczeniem Kongresu był panel dyskusyjny zatytułowany “ESG compliance – kolejne obciążenie biurokratyczne dla firm. Czy polski sektor MŚP będzie w stanie sprostać przepisom bez uszczerbku dla swojej kondycji ekonomicznej?“ Wstępem do dyskusji był materiał doktora Damiana Olko, który pokazał ile duże firmy będzie kosztował ten nowy i z punktu widzenia gospodarki bezsensowny obowiązek.
Czym jest ESG?
ESG, czyli Environmental, Social, Governance, odnosi się do działań firmy na rzecz ekologii, społecznej odpowiedzialności biznesu i ładu korporacyjnego. Padają szczytne hasła zrównoważonego rozwoju, klimatu, emisji, rasizmu, wykluczenia, dobrze znana nowomowa i język politycznej poprawności. Takich miękkich (bo niemierzalnych) parametrów obowiązkowej sprawozdawczości oceny jest około tysiąca. Następnie takie sprawozdania będą oceniane (przez kogo?) i np. na ich podstawie niektóre firmy będą eliminowane z przetargów publicznych.
Tłumacząc na język praktyki, firmy nie mają zajmować się tylko swoją działalnością statutową, przestrzeganiem setek tysięcy stron JUŻ obowiązujących ustaw i innych regulacji, ale również obowiązkowo jedynie słuszną ideologią.
Na dziś przymus ETS odnosi się do 1 600 firm w Polsce. Temat jest jednak rozwojowy. Eurobiurokraci zamierzają tę sprawozdawczość poszerzyć również o sektor MSP.
Marek Domagała