Dashboard jako sposób obrazowania i prezentacji danych

Od ogółu do szczegółu

Zarządzanie przedsiębiorstwem jest ściśle związane z analizą i kontrolą bieżących danych, dynamicznie zmieniających się w trakcie rejestrowania wszystkich zdarzeń gospodarczych. Wystawienie faktury, zarejestrowanie faktury kosztowej, naliczenie i zaksięgowanie amortyzacji środków trwałych, przeksięgowania kosztów, rozrachunki, wpłaty i wypłaty itp. Warstwa ewidencyjna tworzy bazę danych systemu ERP i pozwala poprawnie rozliczać się z otoczeniem zewnętrznym (rozliczenie pracowników, VAT, podatku, rozliczanie się z kontrahentami). Do zarządzania potrzebny jest wyższy poziom agregacji danych rachunkowości zarządczej inny niż rachunkowości ewidencyjnej, który wspierają systemy klasy Business Intelligence.

Narzędzia do BI

Jednym z narzędzi BI jest Comarch BI Point. Służy do analizy danych poprzez raporty, wskaźniki. Ma rozbudowany system alertów i subskrypcji, wykonywanych okresowo sprawozdań i raportów. Ale co najważniejsze – ma możliwość budowania własnych dashboardów. Dzięki specjalnie zaprojektowanym tablicom wypełnionym graficznymi wskaźnikami, wykresami, kontrolkami – pojawia nam się bardzo czytelny obraz naszej firmy.

Jak zrobić prosty dashboard?

Najpierw musimy wiedzieć, co chcielibyśmy analizować lub kontrolować. To podstawa, potem jest już z górki. Można taki dashboard zbudować całkowicie samodzielnie. Korzystamy z już gotowych komponentów, które rozlokowujemy na tablicy dashboardu, definiując przy okazji parametry analizowanych danych. Zasada jest prosta – jeśli dane są w naszej bazie to możemy wyciągnąć je na dashboard.

Przykład definiowania własnego wskaźnika

Każdy z elementów dashboardu, np. nowy wskaźnik musi odwoływać się do danych źródłowych w kontekście odpowiednich miar i wymiarów (czas, wartość, ilość itp…). Jednym słowem musi korzystać z wcześniej przygotowanego i zdefiniowanego modelu danych.

Przykładowe dashboardy

Analizy umieszczone na tablicy dashboardowej mają cechę analiz drill-down (analizy schodzącej). Od głównej wartości syntetycznej możemy schodzić aż do składowych danych źródłowych. Np. w przypadku wielkości sprzedaży – zejdziemy aż do poszczególnych dokumentów/faktur. Same tablice mają charakter reposponsywny – możemy je wyświetlać na dużych monitorach lub małych wyświetlaczach smartfonów.

Responsywność dashboardów w Comarch BI Point

Całość analiz Business Intelligence oraz ich projekcji graficznej na dashboardach wpisuje się w ogólny trend automatyzacji i AI w Comarch (więcej o samej sztucznej A.I. znajdziesz tutaj: Sztuczna inteligencja (AI) wspiera codzienne procesy biznesowe).

Szczegółowe informacje o samym Comarch BI Point poniżej:

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń, skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną prezentację!