Comarch APS – zaawansowane planowanie produkcji

Materiały z bezpłatnego WEBINAR’u z 28 lutego

Informujemy, że w dniu 28.02 odbył się Webinar poświęcony tematyce harmonogramowania procesów wytwórczych. Zaprezentowano nowe webowe narzędzie Comarch do zaawansowanego planowania – Comarch APS bezpośrednio zintegrowane z Comarch ERP XL.

Planowanie produkcji stanowi kluczowy obszar w każdym zakładzie produkcyjnym. Jest on dynamiczny i wymaga ciągłego doskonalenia, dostosowanego do specyfiki danego przedsiębiorstwa oraz rodzaju produkcji. Odpowiedzią na te wyzwania jest nowoczesne narzędzie internetowe Comarch APS do zaawansowanego planowania i harmonogramowania, które jest ściśle zintegrowane z systemem Comarch ERP XL.

Comarch APS to aplikacja która wczytuje kluczowe dane z ERP dotyczące zleceń produkcyjnych, technologii produkcji, zasobów i materiałów. Następnie optymalizuje plan produkcji zgodnie z określonymi kryteriami. Użytkownik może tworzyć różne wersje harmonogramów, każda z możliwością innego układu lub ograniczeń. Aplikacja automatycznie optymalizuje harmonogram produkcji, a w przyszłości będzie oferować zaawansowane strategie planowania i możliwość dostosowania algorytmów do konkretnych potrzeb branży.

Metody planowania w Comarch APS

  • Planowanie najpierw najdłuższych procesów – algorytm zachłanny. Algorytm ten lokalnie wybiera rozwiązanie najbardziej optymalne w danej chwili, licząc, że doprowadzi to do znalezienia rozwiązania globalnie optymalnego. Zastosowanie algorytmu zachłannego w APS polegać będzie na tym, że najpierw będziemy planować dłuższe procesy produkcyjne, a dopiero po nich coraz krótsze procesy, które uzupełnią powstałe przerwy przy planowaniu tych dłuższych działań.
  • Planowanie po sobie pozycji z tym samym wyrobem i technologią. W metodzie tej najpierw, w oparciu o podstawową metodę kolejkowania wyszukiwana będzie pierwsza pozycja do dodania w kolejce, a po jej znalezieniu bezpośrednio po niej układane będą pozycje z tym samym wyrobem i technologią.
  • Dobieranie zasobu mogącego najszybciej wykonać operację. Dobieranie do operacji tego zasobu, który najszybciej może rozpocząć daną operację, co w uproszczeniu można uznać jako równomierne obciążanie zasobów. Ten sposób obciążania zasobów będzie domyślnie wybrany.
  • Obciążanie jak najmniejszej ilości zasobów. W ramach rozwinięcia sposobów dobierania zasobów do operacji, obsłużona zostanie opcja, przy której najpierw obciążany będzie pierwszy zasób z gniazda, a dopiero po pełnym jego obciążeniu w okresie planistycznym lub braku możliwości zmieszczenia operacji w jego czasie dostępności, nastąpi przejście do obciążania kolejnego zasobu.

Wybrana funkcjonalność

Ergonomiczny wykres Gantt’a
Kompleksowy panel planisty
Kompleksowa wiedza o harmonogramie produkcji

Korzyści dla firmy produkcyjnej:

  • Obniżenie kosztów produkcji
    (w wyniku skrócenia czasu przezbrojeń oraz zmniejszeniu poziomu zapasów)
  • Wzrost poziomu satysfakcji klientów
    (przez podawanie wiarygodnych czasów realizacji oraz dotrzymywanie terminów dostaw produktów)
  • Wzrost wydajności produkcji
    (przez maksymalizacje wykorzystania dostępnych zasobów oraz skrócenia cyklów produkcyjnych)

Zapraszamy do kontaktu z nami !