CC ERP WEB – meldowanie produkcji
Od zlecenia produkcyjnego do gniazda produkcyjnego.
Przybliżymy bardzo ważny etap produkcji związany z jej realizacją w naszym systemie CC ERP WEB (rozbudowa funkcji Comarch ERP Optima
i Comarch ERP XL). Polega on na meldowaniu i rejestracji wykonanej produkcji na konkretnym zleceniu produkcyjnym. Z racji wcześniejszego przypisania technologii meldowanie odbywa się w ramach poszczególnych operacji przypisanych do gniazd produkcyjnych (zapoznaj się z naszymi wcześniejszymi opisami technologii oraz planowania).
Początek meldowania na gnieździe produkcyjnym
Po wybraniu gniazda roboczego, pojawia się lista operacji do wykonania, w kolejności wg ustalonego przez planistę harmonogramu. Rozpoczęcie operacji inicjuje odpowiedni przycisk “Uruchom operację”. Rozpoczęcie pracy każdy Pracownik rejestruje dla siebie samego przyciskiem “Pracownik – start”. Zamykają je akcje kończące odpowiednio pracę pracowników i całej operacji.
Meldowanie/rejestrowanie produkcji
Meldowanie wykonanej partii powoduje dwie bardzo ważne akcje. Z jednej strony automatyczne pobrania surowców (powstają dokumenty RW w ERP) na podstawie przypisanej technologii i zarejestrowanej ilości a z drugiej przyjęcia odpadów / półproduktów / wyrobów gotowych (powstaje dokument PW w ERP). Do wykonania meldunku przyjęcia półproduktów / wyrobów gotowych, należy zarejestrować koniec operacji oraz koniec pracy Pracowników, a także pobrać wszystkie surowce
Rzeczywisty koszt wytworzenia
Koszt wytworzenia produktu wyliczany jest na podstawie:
- Kosztu operacji (stawka za RBH z konfiguracji gniazda, czas wyliczony z rejestracji)
- Kosztu pracy Pracowników (stawka za RBH z konfiguracji karty Pracownika, czas wyliczony z rejestracji)
- Kosztu surowców (na podstawie dostaw z ERP, FIFO)
W aplikacji jest dostępna informacja o planowanym oraz rzeczywistym koszcie realizacji zlecenia.
Metody meldowania
Do meldowania produkcji możemy wykorzystać mobilne urządzenia takie jak tablety, kolektory danych ale również dotykowe terminale klasy POS na których przygotowane są panele meldunkowe (zapoznaj się z naszym wcześniejszym wpisami o POS i terminalach/kolektorach danych). Na całym etapie produkcji w tym meldowaniu powinno się wykorzystać potencjał i możliwości technologii związanej z kodami kreskowymi.
Półwyroby, wyroby gotowe, odpady
Meldujemy wyroby gotowe, półwyroby oraz odpady jeśli są zdefiniowane w procesie technologicznym. Każda z tych operacji wpływa na stany magazynowe poszczególnych elementów. Przykładowo: zwiększamy w magazynie ilość potrzebnych półwyrobów które umożliwią zakończenie produkcji wyrobu gotowego. Buduje nam się również stan wartościowych odpadów np. złom.
Zamknięcie zlecenia produkcyjnego, sprzedaż
Zamknięcie zlecenia zarezerwowane jest dla osób z odpowiednimi uprawnieniami np. kierownika produkcji. Po zamknięciu zlecenia mamy wgląd w historię wykonanych meldunków w ramach zlecenia produkcyjnego.
Po przesunięciu finalnego produktu do magazynu wyrobów gotowych możliwe jest już fakturowanie dla odbiorcy. Na każdym etapie możliwa będzie identyfikacja z jakiego zlecenia produkt został wykonany w samym zleceniu mamy historyczne dane kto, na jakim gnieździe wykonywał dana operację. Możliwe jest również bardzo dokładne śledzenie partii dostaw poza samym systemem Comarch ERP Optima.
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi wpisami dotyczącymi produkcji w CC ERP WEB