Dofinansowanie UE dla Śląskiego

Finansowanie inwestycji IT

W województwie śląskim pojawiła się długo wyczekiwana możliwość składania wniosków w ramach Działania 1.8 Innowacje cyfrowe w MŚP. Poniżej kilka podstawowych informacji pomocnych przy ocenie czy Państwa firma może ubiegać się środki z tego działania.

Do kogo adresowany jest program? Mogą w nim wziąć udział MŚP (mikro, małe i średnie firmy). Firmy powinny mieć profil produkcyjny i usługowy oraz prowadzić swoją działalność w województwie śląskim. Dodatkowym wymogiem jest funkcjonowanie na rynku nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata (na moment złożenia wniosku).

Typ projektu

Inwestycje mające na celu wprowadzenie zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego poprzez nabycie wysokospecjalistycznych narzędzi ICT. Jako element każdej inwestycji możliwe jest także wdrożenie rozwiązań podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa danego podmiotu, w szczególności nabycie niezbędnych narzędzi informatycznych wraz z oprogramowaniem.
Wysokospecjalistyczne narzędzie ICT (rozwiązanie cyfrowe) – to zaawansowana technologicznie aplikacja, oprogramowanie lub system informatyczny, zaprojektowane specjalnie w celu wsparcia procesów biznesowych, produkcyjnych lub operacyjnych przedsiębiorstw

Wysokospecjalistyczne narzędzie ICT

Zaawansowane systemy zarządzania produkcją, które umożliwiają optymalizację procesów produkcyjnych, planowanie zasobów, kontrolę jakości oraz monitorowanie wydajności.
Specjalistyczne oprogramowanie do analizy danych, które pozwala na gromadzenie, przetwarzanie i analizę dużych zbiorów danych w celu wykrywania trendów, identyfikacji nowych możliwości biznesowych oraz podejmowania trafnych decyzji.
Narzędzia do automatyzacji procesów biznesowych, takie jak systemy workflow (przepływ informacji lub pracy) czy robotyka procesowa, które pozwalają na zautomatyzowanie rutynowych czynności, eliminację błędów oraz poprawę efektywności operacyjnej.
Specjalistyczne rozwiązania do zarządzania relacjami z klientami (CRM), które umożliwiają które umożliwiają skuteczne zarządzanie kontaktami z klientami, prowadzenie działań marketingowych oraz analizę potrzeb i preferencji klientów.

Jako ICT możliwe są rozwiązania Comarch:

oraz rozwiązania Computer Center

Wybrane koszty kwalifikowane

▪ środki trwałe/dostawy
Koszty nabycia nowych środków trwałych – sprzętu informatycznego bezpośrednio związanego z wdrażanym wysokospecjalistycznym narzędziem ICT (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, transportu, opakowania, rozładunku, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego sprzętu, koszty szkolenia personelu instruktażu pod warunkiem, że koszty te są ujęte w wartości początkowej zakupionego środka trwałego w ewidencji środków trwałych beneficjenta)
wartości niematerialne i prawne:
Koszty nabycia nowych wartości niematerialnych i prawnych w szczególności w formie autorskich praw majątkowych, licencji, know-how, oraz innych praw własności intelektualnej (w tym między innymi: koszty zakupu, instalacji, montażu, pierwszego uruchomienia, koszty sprawdzenia i przystosowania nabytego oprogramowania, koszty szkolenia personelu, instruktażu, pod warunkiem, że koszty te ujęte są w wartości początkowej zakupionej wartości niematerialnej i prawnej w ewidencji środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych beneficjenta);
szkolenia
Szkolenia bezpośrednio związane z realizowanym projektem.
analiza przedwdrożeniowa
usługi analityczne muszą dotyczyć ICT

Więcej szczegółów o Działaniu 1.8 w dokumentach .PDF

v. pełna
v. skrócona

Terminy składania wniosków i czas realizacji projektu

Nabór: 8 kwietnia – 21 maja 2024
Planowany termin rozstrzygnięcia: I kwartał 2025
Czas realizacji projektu: 12 miesięcy

Dofinansowanie

W ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej (środki trwałe/dostawy, wartości niematerialne i prawne)
50% kosztów kwalifikowanych dla mikro i małych firm
40% kosztów kwalifikowanych dla średnich firm
Odpowiednio 60% (mikro) i 50% (małe i średnie firmy) dla 7 podregionów: katowickiego, bielskiego, tyskiego, rybnickiego, gliwickiego, bytomskiego i sosnowieckiego.
W ramach pomocy szkoleniowej:
70% kosztów kwalifikowanych dla mikro i małych firm
60% kosztów kwalifikowanych dla średnich firm (70% w przypadku szkoleń dla pracowników z niepełnosprawnościami)
Minimalna wartość dofinansowania: 500 000,00 PLN
Maksymalna wartość projektu: 6 000 000,00 PLN
Budżet na konkurs – ponad 58 mln PLN (może zostać zwiększony).

Kontakt do instytucji obsługującej konkurs

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości
ul. Katowicka 47 41-500 Chorzów
Tel. +32 74 39 171 lub +32 74 39 177 punkt.kontaktowy@scp-slask.pl
https://funduszeue.slaskie.pl/

Zachęcamy do kontaktu z Computer Center – pomożemy rozpoznać Twoje potrzeby, wspólnie z Tobą opracujemy Twoje ICT.